Szybka podróż na miłe zakończenie weekendu

Dobry wieczór! Witajcie w ten niedzielny wieczór. Obiecałem Wam, że w ten weekend pojawi się jeszcze jeden wpis – oto on! Ostatnio było firmowo, więc dzisiaj dla równowagi wybierzemy się w kolejną podróż po Polsce. Odwiedzimy Dolny Śląsk, Kujawy oraz województwo lubuskie. Serdecznie zapraszam do wspólnego poznania tych terenów.

 

Urząd Miasta Zgorzelec –  miasto przygraniczne w województwie dolnośląskim, w polskiej części Łużyc Górnych, na prawym brzegu Nysy Łużyckiej, w Obniżeniu Żytawsko-Zgorzeleckim. Przed 1945 stanowiło prawobrzeżną część miasta Görlitz (Niemcy).

W Zgorzelcu znajduje się 1 pomnik przyrody nieożywionej (wychodnia szarogłazów przy ul. Struga) i 14 pomników przyrody ożywionej. Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisane są m.in.: Przedmieście Nyskie zespół parków miejskich, z l. 1870-1930, pałac z 1730, willa z końca XIX w., kościół pw. św. Jana Chrzciciela, neoromański z l. 1905-1907, kościół pw. św. Bonifacego z l. 1929-1930, wieża ciśnień przy ulicy św. Jana, dworzec PKP Zgorzelec Ujazd, most kolejowy na Nysie Łużyckiej, dom studzienny przy Placu Pocztowym czy kruczy folwark – Dom Pomocy Społecznej, przy ulicy Przechodniej (niegdyś dom Bartłomieja Scultetusa).

 

Moją kolekcję wzbogaciły następujące gadżety miasta Zgorzelec:

  • notes na magnesie
  • magnes
  • metalowy długopis z touchpenem
  • smycz
  • opaska odblaskowa

zgorzelec


Urząd Gminy Grudziądz – gmina wiejska w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie grudziądzkim zamieszkiwana przez ok. 12 000 mieszkańców. Na terenie gminy funkcjonuje lotnisko Grudziądz-Lisie Kąty oraz prywatne lądowisko Wielkie Lniska dla śmigłowców.

Gmina Grudziądz skutecznie i konsekwentnie realizuje przyjętą przez Radę Gminy Strategię rozwoju gminy, która określa cele i kierunki rozwoju naszej gminy. Główny cel strategiczny zakłada „Dynamiczny i wielokierunkowy rozwój Gminy”. W dokumencie określone zostały również cele szczegółowe takie jak: gmina przyjazna inwestorom, atrakcyjnie turystycznie gmina, zróżnicowane rolnictwo, aktywne i wykształcone społeczeństwo, skuteczna promocja gminy, partnerskie związki z samorządami.

Gmina dba również o obiekty zabytkowe i miejsca pamięci narodowej, które licznie występują na naszym terenie. Opiekę nad tymi miejscami sprawuje młodzież z okolicznych szkół. Dla zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa na terenie gminy funkcjonuje pięć jednostek OSP w: Dusocinie, Piaskach, Rudzie, Szynychu, Wielkim Wełczu z czego trzy jednostki: OSP Ruda, OSP Szynych i OSP Wielki Wełcz należą do Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego. Na wyposażeniu wszystkich jednostek znajdują się wozy bojowe, sprzęt gaśniczy i ratunkowy, który jest na bieżąco uzupełniany i modernizowany. Gmina na bieżąco inwestuje również w rozbudowę  i modernizację istniejących remiz strażackich co pozytywnie wpływa na ich wizerunek oraz warunki pracy strażaków.

 
W otrzymanej kopercie znalazły się:

  • naklejka z logo gminy
  • 2 metalowe długopisy

grudziadz


Urząd Miejski w Sulęcinie – miasto powiatowe leżące w powiecie sulęcińskim, w województwie lubuskim, w dolinie rzeki Warty na jej dopływem Postomią. Otaczający je krajobraz jest charakterystyczny dla Pojezierza Lubuskiego z pobliska Górą Bukowiec (227 m n.p.m.). W 1945 roku zabudowa miasta uległa zniszczeniu niemalże w połowie. Z zabytków zachował się: spalony i odbudowany gotycki kościół św. Mikołaja z XIV w. wybudowany na cokole granitowym z XIII w.; fragmenty murów obronnych z XIV w. z furtą i śladami baszt; neogotycki kościół parafialny św. Henryka z XIX w.; budynek dawnego lenna zamkowego; Willa Neuenfelda z końca XIX w.; kamienice w okolicy rynku z XVIII-XIX w. (na jednym z budynków znajduje się płyta pamiątkowa poświęcona mieszkającemu tu wielokrotnemu mistrzowi świata i Europy w zapasach – Leonowi Pineckiemu). W historii Sulęcina i jego okolic mocno zapisali się Joannici i Templariusze, którzy pozostawili po sobie późnogotycki kościółek filialny z XIV w. w Ostrowie oraz Dom Joannitów z XVIII w. w Sulęcinie.

We wszystkich niemal miejscowościach gminy znajdują się zabytkowe kościoły oraz godne uwagi młodsze obiekty sakralne.
Sporą atrakcją turystyczną jest także piec chlebowy (murowany) z końca XIX w., który zachował się w Trzebowie. Obiekty tego typu były niegdyś szeroko rozpowszechnione na tym terenie.

 

Otrzymana przesyłka zawierała:

  • 2 pocztówki
  • znaczek pin
  • metalowy długopis

sulecin

 

To wszystko na dzisiaj. Było krótko, ale mam nadzieję, że ciekawie – fajne gadżety otrzymałem od powyższych Urzędów. Serdecznie za nie dziękuję :) A Wam życzę miłego wieczoru i całego tygodnia. Oby był on nieco lepszy od poprzedniego i wpadło trochę przesyłek (kilka pozytywów jeszcze się uchowało :)). Do następnego razu, cześć!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 54 = 59